Европейският аерокосмически производител Airbus обяви успешното завършване на изпитателния полет на своя стратосферен дрон със слънчева енергия Zephyr S в САЩ. Той постави и нов рекорд за надморска височина за безпилотна въздушна система (UAS) в своя клас, издигайки се до 23,19 километра в небето над Аризона САЩ. Така приключва най-амбициозната и успешна полетна кампания на Zephyr до момента. Тестовата кампания, проведена през 2021 г., се състоеше от общо шест полета, четири полета с ниска надморска височина и два стратосферни полета. Стратосферните полети летяха по около 18 дни без кацане, общо над 36 дни стратосферни полети в кампанията с фиксирани крила което е стъпка към превръщането на стратосферата в оперативна реалност.
Постоянният полет на Zephyr е без аналог, съчетаващ устойчивостта на геостационарен спътник, като същевременно запазва маневреността, подобна на тази на традиционен самолет. С тегло 75 кг, Zephyr S е най -големият от линията стратосферни самолети на слънчева енергия с размах на крилата 28 метра Самолетът може да носи полезен товар от само 5 кг. Но това е достатъчно, за да се поддържа усъвършенстваната система за оптично наблюдение на Земята Zephyr (OPAZ) носеща полезен товар за поточното предаване на данни от наблюдението на повърхността, като изображения с висока разделителна способност или на видео за събиране на разузнавателна информация освен това и комуникация, Zephyr има потенциала да осигури свързаност до най-отдалечените части на света. Никое друго въздушно решение не предлага директно 4G/5G устройство на постоянна дневна и нощна база, допълващо съществуващата инфраструктура.
Един Zephyr има покритие, еквивалентно на това на 250 клетъчни кули. Освен това самолетите остават във въздуха до 26 дни без кацане благодарение на литиево-йонните батерии Amprius на общо тегло 24 кг. Батериите се зареждат през деня от тънки, гъвкави, високоефективни слънчеви клетки от галий-арсенид, монтирани на крилата. По време на полета Zephyr може да предава интернет сигнали на военни и цивилни, в случай че нямат достъп до кабелна връзка. Устройството ще осигури потенциал за революция в управлението на бедствия, включително наблюдение на разпространението на горски пожари или разливи на петрол. Той осигурява постоянно наблюдение, проследявайки променящия се екологичен пейзаж в света.
Обикновено серия от спътници се използват за осигуряване на безжична глобална интернет връзка, която се доставя на нискоземна орбита с помощта на ракети-носители. Airbus се фокусира върху по-евтина алтернатива, която работи на електрически двигатели и следователно е напълно екологична. Като първата по рода си стратосферна станция, Zephyr предлага устойчиво и адаптивно решение, за разлика от други безпилотни самолети. Неговата устойчивост дава възможност за непрекъснато летене в продължение на месеци, на около 21 километра, над атмосферните условия и конвенционалния въздушен трафик. Това е платформа с висока надморска височина и е единствената, която е демонстрирала дълголетие ден/нощ в стратосферата.